NAJNOWSZY POST >>>> MailerLite - Dlaczego Warto Go Używać?

WORDPRESS

WordPress – Rozwiązanie Dla Nie-Technicznych!

wordpress-blog-jak-zalozyc

Myślisz o zbudowaniu swojej części w Internecie? Nie wiesz, od czego zacząć? Przerażają Cię aspekty technicznie? Chcesz pokazać się światu? Wszyscy mówią o WordPressie, a Ty nie wiesz o co chodzi? Spokojnie! W poniższym artykule dowiesz się czym jest WordPress, jakie są jego wady i zalety oraz dlaczego jest – dosłownie – dla każdego!

W pierwszym wpisie wspominałem o tym, że od zawsze chciałem mieć „coś swojego”. Moje pierwsze próby z blogowaniem były no cóż…marne. Trochę mi zajęło nim nauczyłem się tego co wiem dzisiaj. Pierwszą stronę wyklikałem na tzwBlogerze rozwiązanie, które powstało w 1999 roku, a następnie rozwijane przez Google. Proste i intuicyjne narzędzie, które pozwala na stworzenie bloga opartego o bezpłatną domenę.

Dzięki integracji z system reklamowym google, Blogger pozwalał na zamieszczenie reklam, dzięki czemu autor miał szansę na jakiś zarobek. Mnie się to niestety nie udało ze względu na to, że nie za bardzo było komu czytać to co napisałem…w sumie to chyba tylko ja czytałem to co napisałem.

Z tego, co pamiętam, to miałem kilka podejść do swojej strony Internetowej opartej na Blogerze. Później przez chwilę bawiłem się w nieistniejący już blog.onet.pl –  serwis, który pozwalał również na łatwe założenie bloga. Z początku nie wiedziałem o czym chcę pisać, nie znałem żadnych podstaw ani zasad funkcjonowania w blogosferze…jednak wszystko przyszło z czasem! Po latach zbierania się postanowiłem wziąć się za to miejsce i…o to jest – moja własna część Internetu oparta o WordPress!

Czym jest WordPress?

Najprościej mówiąc – WordPress jest to system, w którym możesz zarządzać treścią – teksty, audio, video, zdjęcia – wedle Twojego upodobania. Dzięki niemu możesz stworzyć swoją stronę Internetową bez umiejętności programowania czy zdolności graficznych. Co znaczy, że masz możliwość wyklikania swojej strony WWW bez większych problemów. Jest to fundament, na który możesz dodawać lub odejmować poszczególne elementy. Około 1/3 stron w Internecie jest oparta właśnie o WordPress! Więcej ciekawostek znajdziesz tutaj.  

Tak wygląda panel administracyjny strony opartej o WP

Zalety WordPressa.

Poniżej wypisałem, kilka najważniejszych – moim zdaniem – zalet WordPressa.

ZALETY WP: 

1. Darmowe oprogramowanie

WordPress sam w sobie jest darmowy. Nie płacisz żadnych opłat miesięcznych lub rocznych za jego używanie. Jedyne opłaty, z jakimi musisz się liczyć to te za domenę (czyli adres strony Internetowej) oraz hosting (miejsce twojej strony WWW na serwerze). Od początku swojej przygody z WordPressem korzystam z usług firmZenbox. Polecam ją każdemu ze względu na proste działanie, dużą dbałość o bezpieczeństwo danych oraz profesjonalną obsługę klienta – odpowiedź na zgłoszenie nadchodzi w mniej niż 8 minut! 

2. Opcje rozbudowy i integracje

Jak wcześniej wspomniałem – WP jest fundamentem, na który możemy dodawać lub odejmować różne elementy. Mam tu na myśli wtyczki. Czym są? Gdy potrzebujesz wgrać na stronę formularz kontaktu, to wybierasz odpowiednią wtyczkę, która generuje taki formularz i umieszczasz go na stronie. Chcesz umieścić podgląd z Twojego Instagrama na stronie? Wybierasz odpowiednią wtyczkę i gotowe! O wtyczkach napiszę osobny post, bo jest to bardzo rozbudowany temat. 

Dodatkowo sam WordPress jest już kompatybilny z wieloma narzędziami zewnętrznymi takimi jak systemy do zbierania adresów e-mail, aplikacje do mierzenia ruchu i działań podejmowanych przez internautów na Twojej stronie czy choćby powiązanie z reklamami na Facebooku. 

3. Motywy 

Motywy – czyli inaczej szablony, które można zainstalować jednym kliknięciem i edytować wygląd strony Internetowej. Od darmowych po płatne, zwykłe, proste, bardziej rozbudowane lub przystosowane pod konkretny cel strony (np. sklep internetowy lub portfolio zdjęć) – ilość obecnych motywów, które możemy wykorzystać jest nieskończona! W kolejnych wpisach porównamy płatne i darmowe motywy oraz przedstawię kryteria wyboru motywu na stronę Internetową. 

4. Częste aktualizacje

Twórcy WordPressa stale go aktualizują – poprawiają błędy, zwiększają zabezpieczenia, dzięki czemu zapewniają optymalny poziom wydajności, ale także integrację z nowymi technologiami. Dodatkowo, gdy jakaś wtyczka wymaga aktualizacji, to zawsze zostajemy o tym poinformowani i instalujemy najnowszą aktualizację jednym kliknięciem. Wszystko to sprawia, że nasza strona staje się wydajniejsza i bezpieczniejsza. 

5. Przyjazny interfejs 

Sam WordPress jest naprawdę prosty i przyjazny w użytkowaniu – do czego postaram się Was przekonać! Gdy poznacie go bliżej, to zrozumiecie jakie zależności w nim zachodzą. Twórcy zapewnili również szereg rozwiązań, które służą użytkownikowi. Pomocną funkcją jest WP Heartbeat, który wszystko co napiszemy zapisuje w tle, dzięki czemu nie musimy się martwić o utracenie jakiejś wersji tekstu. Bilioteka mediów pozwala na zarządzanie załącznikami, zdjęciami czy całymi galeriami – do dyspozycji mamy prosty edytor, dzięki któremu możemy przycinać, skalować czy wprowadzać tekst alternatywny do naszych mediów (jest to niezbędne by wyszukiwarka „wiedziała” np. co jest na zdjęciu).

Zarówno wtyczki jak i motywy jesteśmy w stanie dodać z poziomu panelu administracyjnego.

 

W następnym wpisie dowiesz się o 3 Wadach WordPressa, Które Musisz Znać!

15 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.